DERBİ ÖZEL

Derbi Özel

 

Merhaba sevgili Bi’mola okurları ;

Yepyeni bir yazıyla sizlerleyim, bakalım bugün neler istişare edeceğiz. Yazıya girişten önce şunu belirtmek isterim ki: Bu hafta şunu yazayım, diğer hafta da bunu yazayım diye düşünmüyorum. Ya kafamda beliriyor konular ya da gündem bu konuda bana yardımcı oluyor.

Malumunuz gündem transferler. Telefonlarımızı elimize aldığımızda ana sayfamız doğrusuyla, yalanlarıyla onlarca transfer haberleriyle doluyor, e dedikoduyu sevenler olarak ne kadar hoşnut olsak da bizler bile sıkıldık. Bu noktada bazı siteler ve sayfalar da haddini aştı, durun yahu daha ligin 2.yarısı, Kupa Voley, Şampiyonlar Ligi var üstüne koca bir Milli Takım sezonu. Sözüm ona siteler biraz durulsa mı artık, bakın ligimiz verdiği aradan sonra yeniden başlıyor oyuncularımızı, takımlarımızı şu anki haliyle değerlendirelim, sezon bitsin bunları tartışmak için epey zamanımız olacak hem de daha kesin haberlerle… Neyse efendim onlar etkileşim için haber yapadursun biz de işimize gücümüze bakalım bugün ertelenen Eczacıbaşı Vitra-Fenerbahçe Opet derbisi üzerine konuşalım.

Fenerbahçe Opet, Fenerbahçe Opet ne yaparsa kazanır sorusunun cevabını sahada bir bir uyguladı. Eda’nın yokluğunda kritik iki isim Dicle ve Bahar’dı malumunuz ikisi de yıllardır Eda’nın çaprazında bekleneni bir türlü veremiyor ve bu durum da taraftarın orta oyuncu isteğini daha da ateşliyordu. Bu iki isimden bu maç için beklenen Eczacıbaşı Vitra hücumlarını bloktan sektirmekti ki öyle oldu kritik anlarda blok sayıları geldi ve bloktan seken toplarda Fenerbahçe’nin kendi ortalamasının üstündeki defans performansıyla çıktı. Naz’ın harika  pasları da Vargas-Mhajlovic ikilisi ile de son bularak toplar takır takır öldü. Eczacıbaşı Vitra’nın blok performansı daha iyi olur diye sezerken Fenerbahçe rakibine 11-9 üstünlük kurdu. Bana göre net blok sayılarından ziyade istikrarlı bir şekilde top sektirmek çok daha değerli bu da aslında maçın görünmeyen detaylarından.

Oyun servis ile başlar diyoruz ve servis karşılama ile de devam eder. Fenerbahçe öylesine etkili servisler attı ki Eczacıbaşılı oyuncular pasöre düzgün top getiremedi ne zaman Fenerbahçe servisi yumuşatırsa Eczacı maça girer ve maç ortada olur mantığı Fenerbahçe’nin istikrarlı, hedef servisleriyle gerçekleşmedi. Maçın başında buldukları servis sayıları da oyunun kaderini etkileyen önemli faktörlerdendi.

E ne kadar iyi servis atsan da, bloktan top sektirsen de derbi maçları için hücum gücün de önem arz ediyor. Sezon başında istikrarsızlıklarıyla, kolayca net blok yemeleriyle hayal kırıklığı yaratan Vargas ve Mihajlovic bu maç için taraftarların yüzünü güldürdü, bu ikiliden toplam 38 sayı gelirken,  Eczacı’nın Boskovic dışındaki smaçörlerinden 14 sayı geldi aradaki fark her şeyi anlatıyor. Bu ikili tam oynaması gereken zamanda açıldı diyebiliriz, gününde bir Mihajlovic ve Vargas  her takım için büyük tehlike!

Maçın en iyisini ise sona sakladım sezon geneli ve maç öncesi eleştirdiğim isimlerden biriydi ama maçtaki performansı takdire şayandı. Bu isim soğukkanlılığın kitabını yazan Naz Aydemir Akyol! Her hareketinden buram buram tecrübe kokuyordu ve karşısındaki oyuncuları öyle iyi tanıyor ki Hande’ye fake atması, paralelden vuracağını bildiği için direkt orayı kapatması üstüne etkili servisleri maçın önemli hareketlerindendi. Bir pasör yaş aldıkça çok daha iyi oynar, Naz Türkiye’nin en iyi pasörü ve nerede ne yapması gerektiğini her zaman iyi bilir.

Kazanmaya ant içmiş, oynadıkları takım oyunundan zevk alan ve bunu da voleybolseverlere geçiren Fenerbahçe’yi tebrik ediyorum ve bu istikrarın aynen devam etmesini temenni ediyorum.                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Şimdi ise kaybeden cepheye bakalım: İstikrarsızlığın kitabını yazan Eczacıbaşı Vitra ellerinde dünyanın en komple pasör çaprazı Tica var ve onun yanına dengeyi sağlayacak iki isim bulamıyor. Takım ilginç bir şekilde Tica’ya öyle bir bel bağlamış ki sımsıkı açılmıyor! Larson, Natalia, Kim…daha ne ararsanız dünyanın en iyi smaçörleri geldi ama yine çare yok, her sene sil baştan takım kurmaya devam Vitra!

Maç öncesinde Boskovic’in zaten etkili bir performans sergileyeceği apaçık ortada idi ne kadar çok Hande-Thompson katkısı ibreyi Eczacı’ya çevirir derken bu ikili hem servis karşılamada hem hücumda takımlarının hanesine eksi yazdırdı. Eczacıbaşı Vitra taraftarı nihayet Boskovic’e yardım geldi Thompson çok etkili diye düşünse de sonu gelmedi ve şu sıralar epey kötü oynuyor, 2 sayı almış ve maçı -1 ile kapatmış seneye de ona yol gözüktü. Diğer hayal kırıklığı yaratan isim ise Hande Baladın! Hande takım kurgusundan mı müzdarip, aldığı paslar mı ona göre değil bilmiyorum ama bu kötü oyunun bir açıklaması olmalı, kendisine tanınan tüm kredileri yavaş yavaş bitiriyor bir an önce kendine gelmeli yoksa kulübünde önüne bir yabancı, Milli Takımda’da Salihalar, İlkinler, Deryalar onu bekliyor. 3 Sayı %27 hücum yüzdesi ve -5 ile bitirmiş maçı ve bu sene onun adına sevindirici servis karşılama yüzdesi de bu maç hayal kırıklığı. Bu iki isimden katkı alamayınca başvurulan ilk çare Saliha! Bu senenin en iyi kenar performanslarından birine sahip Saliha, Ezgi Bektaş ile birlikte bana göre ve soğukkanlı bir isim girdiği anda direkt etki etti ve şans tanınırsa yine iyi bir 4 numara yetişecek gibi duruyor. Fatma’nın yine tam bir görev insanı olduğunun kanıtı olduğu bir maçtı o girer elinden geleni yapar, katkısını verir ve çıkar bu böyle, kısacası Saliha-Fatma bir şeyler yapmaya çalışsa da olmadı.

Eczacıbaşı Vitra’da tam 6 oyuncu maçı ekside tamamlamış, orta oyuncularından da beklenilen katkı gelmedi. Şimdi şöyle bir durum var eğer takımın hücum gücü iyiyse orta oyuncun blok yapsa yeter ama hücum gücün çok dengeli değilse orta oyuncunun hücum performansına ihtiyaç duyabiliyorsun.  Chiaka sakatlıktan yeni çıktığı için yorum yapmıyorum ama Yasemin’in blok tekniğini çok beğensem de oynadığı takımın kurgusuna göre hücumda da etkili olması lazım ama Yasemin’in hücum performansı iyi değil %25 ile oynamış bu maç ama sezon geneli de hücum da iyi değildi. Beyza Arıcı keza öyle ortalama bir orta oyuncu smaçörlerin yokluğunda etkili  olabilecek bir isim değil,onlar için tek çare hareketli bir orta mesela Robin de Kruff!

E şimdi hiç mi iyi bir şey yok diyeceksiniz maalesef yok gibi tek iyi olan şey Simge ve Boskovic! Defans yapan çaprazlar her zaman çok özeldir Tica’da öyle… Simge’de ekstra bir libero defans ve servis karşılaması çok iyi tek eksiği pas atmak zorunda kaldığı zaman pasları çok kısa ve içeriye doğru atıyor.

Geldik yazımızın sonuna uzun zaman sonra bir derbi izledik ve değerlendirdik bugünlük bu kadar başka yazılarda görüşmek üzere….

 

TBTVOLLEY

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: