İLKİN AYDIN

İlkin Aydın

TBTVOLLEY / bimoladergi.com

Merhabalar sevgili Bi’mola okurları;

Artık birbirimize iyiden iyiye alıştık Tbtvolley  Bi’mola da derken 3. yazımla sizlerleyim, zaman ne kadar da hızlı akıyor, e ligimizde durur mu bu hıza ayak uydurmakta üstüne yok. Keyifli keyifsiz bu sezon yine birçok maç izledik ve izlemeye de devam ediyoruz,bu maçlar sırasında dikkatimizi çeken oyuncular oluyor elbet. Bu oyuncular bir de genç olunca değmeyin keyfimize hemen Milli Takım listemize giriş yapıyorlar. Bugün de benim çok beğendiğim bir oyuncudan bahsetmek istiyorum: İlkin Aydın ama bundan önce komple smaçörler nerede kaldı? Bizden de artık böyle komple smaçörler çıkacak mı? Bunlardan bahsedelim.

Hepimiz yakınırız “Ah nerede o komple smaçörler” diye! Türk voleybolunu bırakın dünya voleybolunda da o kadar azlar ki, şimdi çoğu voleybolcuyu efsane olarak adlandırıyoruz,efsane diye adlandırdıklarımız gerçekten efsane ise bu çok özel sayıları gittikçe azalan isimler içinde bir tabir bulabilir miyiz? Hangi kelime onları anlatabilir?  Komple smaçörden anladığımız iki element: İyi servis karşılamak, iyi hücum etmek. Şu zamanda iki özelliğe sahip olan smaçör bulmak çok zor iken bu isimler pasörlük de yaptılar orta oyunculuk da kısacası voleybol ne ise onlarda oydu, bu biraz lükse kaçıyor günümüz voleybolu için tabii ki,aman iyi servis karşılasın aynı şekilde iyi hücum etsin yeter bize, şu an oynanan voleybol belki de bunu aşıladı bizlere…Dünya voleybolundaki yıldızlar kadar bizde de vardı bu smaçörlerden bana göre Türk voleybolunun gelmiş geçmiş en iyi smaçörü Natali Hanikoğlu, Vakıfbank’da ki performansıyla Gözde Kırdar, Block-out’cumuz  Esra Gümüş… Libero sisteminin getirdiği bir tembellik deyin veyahut başka bir şey söyleyin ama söylemekten ziyade nasıl yetiştirmeliyiz onu tartışalım!

Eskilerde daldık gittik: Sokolovalar, Godinalar, Glinkalar, Artmanovalar, Luisler, Grünler…..Ve daha sayamadığım birçok özel isim hepsi gönlümüzde daimi taht kurdular. Günümüzde yok mu elbette var, peki biz de var mı? Natali, Gözde, Esra dedik ama geçmişte kalmanın, geçmişle övünmenin hiçbir getirisi olmadığının bilincinde insanlarız, maalesef biz de öyle bir isim yok! Varsa da anlık var biz istikrardan bahsediyoruz, peki bu yolda giden isimler var mı? Bugün performansıyla hepimizi umutlandıran genç smaçörümüz  İlkin’i  konuşacağız.

İlk çıktığı sezon Galatasaray’ın en güçlü kadrolarından biri olan 2017-2018 sezonuydu. Yeri geldi Neslihan’ın yerine, yeri geldi Kosheleva ve Rabadzieva’nın yerine oyuna girdi. Ataman Hoca’nın gençlere ne kadar destek olduğunu ve güven verdiğini biliyoruz, İlkin o zamanlar sinyali veriyordu aslında , ne olursa olsun o cesareti hep vardı karşısında nasıl bloklar varmış korkusuzca vuruyordu toplara, hata da yapıyordu elbet ama hata da oyunun bir parçası, hepimiz o zaman beğensek de şu an bu durumda olacağını tahmin edemezdik.

Bir şekilde o sezon bitti ama İlkin için genç yaşta asıl sınav başladı belki de bir sporcunun başına gelmesini asla istemeyeceği sakatlıklar yaşadı, yaklaşık 2 sezon sakatlıklarla boğuştu. Bir sporcunun 2 sezon kaçırmasının hem psikolojik hem de fiziksel sonuçlarının ne kadar ağır olabileceğini hepiniz tahmin ediyorsunuzdur, tam kırılma anlarında öyle güçlü bir şekilde kalkmak her insanın harcı değildir!

Ve gelelim günümüze İlkin belki kendi içinde çok şey kaybettiğini düşünmüş olabilir ama o sakatlıklarda İlkin’i işte böyle güçlü yaptı. İlkin pırıl pırıl parlıyor,formanın hakkını sonuna kadar verenlerden ve her şey standardında sporcu kişiliği de buna dahil. Saygısı, sakinliği, hırsı hepsi belli bir ölçüde. Hepimiz Kosheleva transferinden sonra Güldeniz’in şans bulacağını düşünmüştü Koshe’nin servis karşılama zaafına Güldeniz’in adeta bir libero gibi oyunu da göz önünde bulundurulduğunda mantıklı olan bu gelmişti belki de ama aramızda İlkin ile oynayıp hücumda etkin olmayı oyunun en önemli bölümlerinden servis karşılamayı riske atmayı tercih edenlerde olmuştu. 2.Seçeneği tercih edenler haklı çıktı ama yanıldıkları kısım servis karşılamayı riske atmaktı. İlkin ortalama üstü servis karşılama performansı gösterdı yani İlkin’in manşetinin belli bir standarda oturduğunu söyleyebiliriz. Hücumda ise aldığı sorumluluk takdire şayan bazen net bloklar yediği oluyor ama top gerisinden de gelse, istemediği şekilde de gelse bir şekilde cesurca vurmayı biliyor. Oyunu okuma becerisi de gayet iyi, e şimdi saydığım özelliklerle bir değerlendirin bizim de komple bir smaçörümüz gümbür gümbür geliyor mu ha ne dersiniz?

TBTVOLLEY

One thought on “İLKİN AYDIN

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: