Kazanan Kamil Söz Oldu

 

 

Bugün oynanan Sistem9 Yeşilyurt -Galatasaray HDI Sigorta maçından sonra oturup tek tek oyuncu üzerinden maçı yorumlamak bana pek doğru gelmedi. Türk voleybolunun iki önemli Başantrenörü Kamil Söz ve Ataman Güneyligil’den bugün sahada takımını daha doğru yöneteni kazandı.

Kamil Söz yıllarca Beşiktaş’ta görev yapmış ve bu sezon Yeşilyurt’la anlaşmıştı.

Açıkçası Beşiktaş’ta iken özellikle son birkaç sezon çok sakindi. Hani vardır ya ‘Olduğu kadar olmadığı kader’ öyleydi. Elindeki kadrolar değil de Beşiktaş Kulübü’nün voleybolu  üvey evladın üvey evladı görmesi sonucu belki de aylarca paralarını alamayan oyuncularla o kadar olabiliyordu. Biraz geçmişte kalsa da o günler, nedense benim için hep haddini bilen ve rakiplerinin gücünü kabul eden bir antrenör görünümündeydi.

Öte yanda Ataman Güneyligil de yine istediği bütçeleri olamasa da kenarda hep takımı ateşleyen, Vakıfbank-Fenerbahçe-Eczacıbaşı gibi dev bütçeli kadrolara hep kafa tutandı.

Bu sezon geçen sezonun sonlarına doğru inişe geçen Galatasaray’ın inişinin devam ettiği sezon başlangıcı oldu. Anthi, Aslı ve Belien’in yerini dolduramadı diyemiyorum. Çünkü İlkin – Selin – Ergül’ün takıma katkısı giden üçlüden daha aşağıda değiller.

Bir takımın sahadaki duruşu Başantrenörün kişiliğinin sahaya yansımasıdır. Galatasaray’da da bu böyleydi. Vakıfbank’ta da böyle.. Eczacıbaşı’da da .. Kadrolar üzerinden yapılan eleştirilerde takımın sahadaki ruh halini çok önemsemeyiz ve şu oyuncu iyi bu oyuncu kötü diyerek takımı kurarız. Hele ki antrenör skor olarak çok gerideyse ve takımdaki her oyuncuyu değiştirmişse ve yine de olmamışsa cevabımız hazırdır; “Hocam her şeyi denedi. Gençleri kazanmaya çalışsın bu saatten sonra” Gençleri kazanmaya çalışırken de çoğu kez kaybedilirler ve takımın tecrübelileri belki de oyunda kalsalar oyunu değiştirmelerine izin verilse oyunu ve sezonu kurtaracakken onlar da kaybedilir. Ve yeni takım, yeni oyuncular, bütçeler yetti yetmedi derken konu uzar da gider.

Bugün sahada Kamil Söz’ün gençleri ve Ataman Güneyligil’in gençleri vardı. Beşiktaş’taki Kamil Söz gitmiş, haddini değil de enerjisinin sınırlarını merak eden bir Kamil Söz vardı. Ve karşısında tabiri caizse o maalesef eski halinden eser kalmayan Ataman Güneyligil vardı. Bir yanda inanmış bir antrenör ve asla mücadeleyi bırakmayan Kamil Söz’ün çocukları, diğer yanda sandalyede oturmuş maçın büyük bir bölümünü oradan izleyen ve Alesia ile maçı kazanmaya çalışan Ataman Güneyligil.

Oyuncuları eleştirmek en kolayı ama önce eski Ataman Güneyligil’in geri gelmesi gerekiyor. Çünkü yenisinden ligde çok var ve hepsi de bir kahraman çıksın takımı kurtarsın diye bekliyor. Oysa ki asıl Baş kahramanlar Başantrenörlerdir. Tıpkı bugün olduğu gibi.

Tebrikler Kamil Söz ve lütfen hep böyle olun …

 

Fatma Madi  Babuşcu

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: