SESSİZ FENERBAHÇE TAD VERMİYOR

TBTVOLLEY  /   bimoladergi.com

 

Pandemi dönemi olunca dışarıdaki temasımızı mümkün mertebe en aza indirip çoğunlukla evlerimizde vakit geçiriyoruz, e haliyle hayatımızdaki tek heyecan verici, mutluluk verici şeyler voleybolseverler için akşam maç saatini beklemek oluyor, 3 günde bir de maç olunca ben de artık maç seçmeye başlayacağım dedim kendi kendime ama tutarlılığım kısa sürdü, yine tüm takımları izlerken buldum kendimi, canlı maçlara şöyle bir bakayım diye gezinirken Ptt’nin de set aldığını görünce Fenerbahçe-PTT maçında karar kıldım.

Hevesle izlemeye koyuldum ama Fenerbahçe Opet takımında oyuncuların ruh halleri tüm enerjimi sömürdü doğrusu, herkesin suratı asıktı, takımda bir şeylerin eksik olduğu apaçık ortada.  Birkaç senedir Fenerbahçe taraftarının orta oyuncu isteği olduğunu biliyoruz hatta her boştaki orta oyuncuyu Fenerbahçe’de görmek istediklerini de, e onlar da haklılar tabii ama orta oyuncudan ziyade takımda daha büyük eksiklikler var.

Mihajlovic sahada yok gibi adeta tamam bazı sakatlıklar yaşadı ama sakatlık da oyunun bir parçası, Mihajlovic için Fenerbahçe ikili manşet alıp riske giriyorsa o da ondan tek beklenen şey hücumda verimli olmalı, görünen o ki Sırp milli takımındaki hücum gücünden eser yok, e takım senin için riske girsin ama karşılık göremesin! Şu an çok blok yiyen ve hata yapan bir oyuncu profilinde, hedef maçın İmoco  olduğu düşünülürse bir an önce kendini toparlamalı.

Bir diğer hususta sakatlıkların kraliçesi Melissa Vargas! Bunu üzülerek söylüyorum. Şu an için çok fazla eleştiriliyor: Mihajlovic sakatlıktan dolayı böyle diyip Vargas’ı eleştirenler de bir düşünmeli! Vargas 2 sezondur sakatlıklarla boğuşuyor sezon içerisinde sürekli ara vermek zorunda kalıyor, bu durumda bir oyuncu nasıl istikrarı yakalasın! Elbette ki zor bir durum, ilk geldiği sezon hücum+servis çok etkiliydi hatta voleybolcular ile röportaj yapıldığında Vargas’ın servislerini karşılamakta zorlandıklarını bile söylemişlerdi, en iyi olduğu ilk sezonunda da defans ve blokta hiç verimli değildi ama pasör çaprazı olarak hücum gücü ve etkili servisleri eksik noktalarını kapatıyordu. 2.Sezonunda ise sürekli sakatlanmanın etkisiyle istikrarsız bir görüntü çizdi ve fazlaca hata yaptı, bu sezon da inişli-çıkışlı bir performansı var diyebiliriz o da Mihajlovic gibi kolay blok yiyenler listesinde, izlerken sizler de fark etmişsinizdir 4 numaradan çok daha etkili hücum yapıyor ve blokları da iyi kullanıyor, servis karşılaması da hiç fena değil,seneye smaçöre çekip iyi bir çaprazla denenebilir, bu bir düşünülmeli!

Sezon başında en beğenilmeyen transfer Busa’nın en verimli oyuncu olması da oyunculara fazla beklenti yüklememenin canlı kanıtı olsa gerek, Busa ile ilgi şaşırtıcı bir tespitim de ikili manşet alırken çok daha iyi servis karşılaması ama normal sistem de karşılama sorunu yaşaması, zoru yapıp kolayı yapamaması ilginç doğrusu.     

Pasör Naz Akyol ise doğumdan sonra milli takıma muhteşem bir dönüş yapmıştı, bir pasör için en önemli olgu soğukkanlılıktır, soğukkanlılığın kitabını yazan Naz iyi ki dönmüş dedirtti adeta ama şu anki performansı onun da tatmin edici değil, bazı oyuncular diğer takımlar tarafından çözülebilir ve kendilerini yenilemeleri gerekir Naz birkaç defa kendisini yenilemişti ama sanırsam bir kez daha yenilemesi gerekecek, sıkıcı-klasik bir oyun tarzı ile oynatıyor takımı.

Eda’ya pek diyecek bir şey yok kendini kısıtlı bir şekilde kullanıyor doğal olarak, sezon sonuna doğru yine sazı eline alır. Takımdaki sorumluluğu çok büyük, şu an ki oyunla Fenerbahçe, Eda’yı durdur maçı kazanmaya çok yaklaş görünümünde.            

Seneye takım olarak büyük bir yenilemeye gitmeleri gerektiğini düşünüyorum, yedekler de dahil. Devri yavaş yavaş kapanan oyuncuların yerine kazanmaya aç, hırslı oyuncular mesela Herbots tarzı…Tekrar yükseliş için tek çare.

Bu arada yazıyı bitirmeden kafama takılanları da ekleyeyim: Milli takımlardaki performansını bir türlü kulüp takımlarına yansıtamayan Terzic ile yola devam edilir mi? Terzic ve Motto gibi antrenörler yedek oyuncuları da sahaya sürebileceğinin farkında mı?

İpar Kurt gibi bir yeteneği as isimlerin sakatlandığı zamanların dışında da saha da görebilir miyiz?

Bu soruların cevaplarını da ilerleyen zamanlarda görürüz elbet ama bazı soruları da cevapsız kalacağı aşikar.

 

TBTVOLLEY

@tbtvolley

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: